blank '/> Εν Σώματι Υγιεί - Α.Σ. ΑμεΑ Βέροιας: 4th Varna Seagull International Para Table Tennis Tournament: Με 1 χρυσό και 2 χάλκινα μετάλλια επέστρεψε η ελληνική αποστολή

Δευτέρα 21 Μαΐου 2018

4th Varna Seagull International Para Table Tennis Tournament

Varna, Bulgaria, 17-20/05/2018

Με 1 χρυσό και 2 χάλκινα μετάλλια επέστρεψε η ελληνική αποστολή

Με τον Αλέξανδρο Διακουμάκο να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, ολοκληρώθηκε χθες στη Βάρνα της Βουλγαρίας του 4ο Διεθνές Τουρνουά Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης ΑμεΑ που διοργάνωσε το τοπικό σωματείο (Nikea ParaSports Club), με την αρωγή της Βουλγαρικής Παραολυμπιακής Επιτροπής.
   Συνολικά 36 αθλητές των κατηγοριών 5 ως 10 έλαβαν μέρος από 6 βαλκανικές χώρες (Βουλγαρία, Ρουμανία, Ελλάδα, Σερβία, Μαυροβούνιο, F.Y.R.O.M.) και ο αθλητής του Π.Α.Σ.Κ.Α. κατέλαβε πανηγυρικά την πρώτη θέση της κατηγορίας 10 ορθίων, αγωνιζόμενος συνολικά σε 6 παιχνίδια χωρίς να χάσει ούτε σετ! Στην κατηγορία 8 ορθίων ο Κάπας Κωνσταντίνος του "Εν Σώματι Υγιεί" Βέροιας κατέλαβε την 3η θέση και στο ομαδικό κατηγορίας 8-10 ορθίων, ο Διακουμάκος αγωνιζόμενος με συμπαίκτη τον Πετρόπουλο Στράτο, επίσης του σωματείου "Εν Σώματι Υγιεί" κατέλαβαν την 3η θέση.
    Χαρακτηριστικό είναι οτι η ελληνική ομάδα πέρασε στα ημιτελικά χωρίς να χάσει αγώνα, αλλά ηττήθηκε με 1-2 στον ημιτελικό από τη Ρουμανία, η οποία κατέκτησε το χρυσό. Στον μικρό τελικό, το ελληνικό δίδυμο επικράτησε εύκολα της Βουλγαρίας με 2-0. Την ομάδα συνόδευε ο κ. Καραϊωσήφ Αλέξανδρος, Προπονητής ΑμεΑ.